تبلیغات

درباره ما

بایگانی

پيوندها

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 61
 • بازدید دیروز 8
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 217
 • بازدید این ماه 284
 • بازدید این سال 1284
 • بازدید کل 2115
 • تعداد مطالب سایت 226
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعی


قیمت بیت کوین طی چهار روز بیش از ۲۵ درصد کاهش یافته است یا شاید بعد از انتشار این مقاله هم کاهش بیشتری داشته باشد. اما قدیمی ها خیلی با کاهش قیمت ها غریبه نیستند. تقریبا تمام سرمایه گذاران تازه وارد امروز واقعا نگران بودند. بیایید تاریخ بیت کوین را بررسی کنیم. آیا این کاهش قیمت بی سابقه است؟

بعد از رسیدن به رکورد جدید ۲۰,۰۰۰ دلار ، این ارز دیجیتال به یک سراشیبی سقوط کاملا محسوس افتاد و اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستیم به ۱۲,۸۰۰ دلار رسیده است و اگر این سقوط ادامه دار باشد حتی ممکن است به زیر ۱۰ هزار دلار برسد. انبوه تراکنش ها، پراکندگی در ارزهای دیگر، سیاست های داخلی کشورها، افزایش کارمزد، ورشکستگی یک صرافی دیگر و شاید دلایل روانشناختی می تواند از دلایلی این کاهش قیمت باشد.

اولین سقوط بزرگ ; ۲۰۱۱

به بهانه سقوط اخیر بیت کوین ; نگاهی به فراز و نشیب های بزرگ تاریخ بیت کوین

در سال های اولیه آشنایی مردم با بیت کوین، انتظارات بیت کوینرها با هدفگذاری آن ها مطابقت داشت. سال ۲۰۱۱ . حالا قیمت بیت کوین به ۱ دلار آمریکا رسیده بود و پس از آن یک انفجار قیمت آغاز شد. رشد بیت کوین تا ۱۹ دلار در تابستان همان سال یک اتفاق ویژه بود.

ناگهان یک اتفاق بزرگ تر رخ داد. در بزرگترین صرافی آن زمان بیت کوین، Mt. Gox، اختلاس بسیار بزرگی صورت گرفت . چند دقیقه پس از اعلام این خبر قیمت بیت کوین شروع به یکی از بزرگترین افت های تاریخش کرد و فقط طی یک روز از ۱۹ دلار به ۳ دلار کاهش یافت. این پایان کار نبود. قیمت بیت کوین که در یک هفته به بالاترین قیمت آن زمان یعنی ۳۲ دلار رسیده بود، بازهم به ۲ دلار کاهش یافت . حدود یک سال طول کشید تا قیمت بیت کوین دوباره به محدوده ۳۰ دلار برسد.

۲۰۱۲ ; نا امید کننده و پر نوسان

به بهانه سقوط اخیر بیت کوین ; نگاهی به فراز و نشیب های بزرگ تاریخ بیت کوین

۲۰۱۲ با افت شدید ۳۶ درصدی آغاز شد. سالی پر نوسان که قیمت در محدوده ۱۰ دلار مدام بالا و پایین می شد.

۲۰۱۳ ; شروع خوب پایان تلخ

به بهانه سقوط اخیر بیت کوین ; نگاهی به فراز و نشیب های بزرگ تاریخ بیت کوین

در سال ۲۰۱۳ بیت کوین یکه تازی می کرد. قیمت به سرعت درحال افزایش بود و تا ۱۲۰۰ دلار پیش رفت. نابودی یک صرافی دیگر به علاوه فشار چین، آب سردی بر جریان شدید افزایش قیمت بود. این ارز پس از یک کاهش قیمت بسیار بزرگ از ۱۲۰۰ دلار به کمتر از ۶۰۰ دلار رسید. یعنی بیش از ۱۰۰ درصد افت قیمت.

۲۰۱۴ ; سال سیاه بیت کوین

به بهانه سقوط اخیر بیت کوین ; نگاهی به فراز و نشیب های بزرگ تاریخ بیت کوین

۲۰۱۴ سال تقریبا سیاهی برای بیت کوین بود. بازداشت ها، جاده ابریشم، بحث مقیاس پذیری، حملات دیداس، بحث مشکلات مالیاتی، و البته صرافی Mt. Gox از بین می رود. بیت کوین سال ۲۰۱۴ را با قیمت ۸۰۰ دلار شروع کرد و با حدود ۳۰۰ دلار به پایان برد. کسانی که در اوایل ۲۰۱۴ بیت کوین خریده باشند، بزرگترین ضرر سالانه تاریخ سرمایه گذاری بیت کوین را تجربه کرده اند.

۲۰۱۵ ; امیدوار کننده

۲۰۱۵ همه چیز تقریبا عوض شد. سال با ثباتی بود و بیت کوین کاهش قیمت چندانی نداشت. در اواخر ۲۰۱۵ قیمت به خوبی تا ۴۵۰ دلار رشد کرد.

۲۰۱۶ ; سال خوب

در ۲۰۱۶ رشد قیمت به خوبی حس می شد. فقط در مقطعی هک صرافی Bitstamp قیمت را به شدت کاهش داد. در کل ۲۰۱۶ سال بسیار خوبی بود.

۲۰۱۷ ; آغاز مسیر سخت

به بهانه سقوط اخیر بیت کوین ; نگاهی به فراز و نشیب های بزرگ تاریخ بیت کوین

از اینجا به بعد را بهتر به خاطر میاورید. این سال را برای بیت کوین در پنج دوره می توان بیان کرد : ۱- کاهش ۳۰ درصدی ۲- رشد قیمت شدید تا ۵۰۰۰ دلار ۳- فشار چین و کاهش قیمت نسبتا زیاد ۴- افزایش قیمت خیره کننده تا ۲۰ هزار دلار ۵- و حالا دوباره مانند سال ۲۰۱۴ بحث های زیادی درباره مقیاس پذیری ، کارمزد، سرعت تراکنش ها و البته رشد قیمتی که داشت باعث یک اصلاح قیمت شده است.

نوسانات بیت کوین در ۵ سال اخیر را می توانید در ویدیو زیر در ۲ دقیقه ببینید :

این موارد را بررسی کردیم که تا بدانید که این کاهش قیمت بی سابقه نبوده و همیشه بیت کوین فراز و نشیب های زیادی داشته است. بیاد داشته باشید که این اولین بار نیست که بیت کوین سقوط کرده است و آخرین بار هم نخواهد بود. هیچ وقت انتظار نداشته باشید که بیت کوین همینطور هر ماه بالای ۲۰۰ درصد رشد داشته باشد. به هر حال بازار بعد از هر افزایشی اصلاحی هم خواهد داشت.

امروزه بحث مقیاس پذیری و سرعت تراکنش های بیت کوین بسیار داغ است. راهکارهایی مانند پروژه لایتنینگ برای این مشکل در نظر گرفته شده است که قرار است در سال ۲۰۱۸ عملیاتی شود. به نظر من اگر این مشکل بزرگ حل شود، قدم بزرگی در رشد بیت کوین طی خواهد شد.

نظر شما در مورد کاهش قیمت اخیر بیت کوین چیست؟

به بهانه سقوط اخیر بیت کوین ; نگاهی به فراز و نشیب های بزرگ تاریخ بیت کوین

[ امتیاز : ]
برچسب ها